/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Z Leskového přes Veľký Javorník do Velkých Karlovic, 42 km

Z Leskového přes Veľký Javorník do Velkých Karlovic, 42 km

9.7.2002 05:10 GMT – Veľký Javorník (1071 m) – Je nejvyšším vrcholem v pohoří Javorníky, v minulosti strážní středisko hranic mezi Uherskem a Českým královstvím. Část jeho hřebene je odlesněná, čímž poskytuje nevšední výhledy na okolní horstva Moravy a severního Slovenska.

Vyjíždíme z Leskového k pralesu Razula po cyklotrase č. 6020-4. Od pralesa následuje větší stoupání po dobré kamenité cestě. Po překonání stoupání se dostaneme k rozcestníku „Pindula“. Vybočíme z nabízených cyklotras a držíme se od rozcestníku v levo. Asi po dvoustech metrech mírnějším lesním stoupáním dorazíme k česko-slovenské hranici, k památníku 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky (rozcestník sedlo pod Lemešnou). Pokračujeme po asfaltové cestě na slovenské straně většími stoupáními až téměř k turistickému středisku Kasárne k rozcestníku „Butorky“. Poté se vydáváme po červené turistické značce k Velkému Javorníku. Cesta je kamenitá a mnohé donutí sesednout z kola hlavně při větším stoupání. Míjíme sedlo pod Velkým Javorníkem, poté se konečně dostáváme na nejvyšší horu Javorníků. Po prohlídce okolí z Veľkého Javorníku se vracíme stejnou cestou k rozcestníku „Butorky“. Následuje prudké klesání kolem rekreačních středisek Kasárne po asfaltové silnici až do údolí „Podťaté“, rozcestníku „Tísňavy“. Od tohoto místa se držíme cyklotrasy č. 6020-3 vedoucí do cíle cesty. Projedeme Malými Karlovicemi, k rozcestí „Potoky“. Od této zastávky následuje druhé větší stoupání dobrou cestou, dojíždíme na „Příchlop“ kde končí „dobrá“ cesta a následuje napojení na žlutou turistickou značku. Až po hranici zalesnění je cesta kamenitá s nutným vedením kola. Poté následuje mírné klesání polními cestami k Javorníčku. Od tohoto místa až do Velkých Karlovic následuje strmé klesání. Celkově zhodnoceno je trasa mírně náročná.


Kulturně přírodní zajímavosti


Prales Razula
jedlobukový porost pralesovitého charakteru s příměsí smrku a javoru s výskytem vzácných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů


Památník v sedle Lemešné – Pindula
zde proběhly ve dnech 21–28. 9. 1944 jedny z největších bojů s německými vojenskými útvary na území protektorátu, nakonec se příslušníkům 1. partyzánské brigády Jana Žižky podařilo projít na Moravu.


Veľký Javorník (1071 m)
Je nejvyšším vrcholem v pohoří Javorníky, v minulosti strážní středisko hranic mezi Uherskem a Českým královstvím. V chráněném území „Velký Javorník“ se nachází velké množství rostlin např.: sněženka jarní, třezalka tečkovaná, brusnice borůvky a jiné. Část jeho hřebene je odlesněná, čímž poskytuje nevšední výhledy na okolní horstva Moravy a severního Slovenska.


Kasárne
rekreační a turistické středisko na hřebeni Javorníků


Velké Karlovice
Leží  v podhůří Javorníků a Beskyd. Svou rozlohou 82 km2 se řadí mezi největší obce České republiky. V obci se nachází několik stavebně kulturních památek: Farní kostel Panny Marie Sněžné s areálem roubených staveb – mimořádně hodnotná roubená lidová architektura kostela z roku 1754, kupecký dům sloužící jako Karlovské muzeum – přibližuje obraz života lidí z Valašska, Panský dům, památník padlým partyzánům, fojtství a jiné.


∙- Michael -∙

Publikováno v MF-DNES – dne 10.7.2002


do Půlnoci 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 


©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2002-07-09
datum poslední revize stránky: 2009-04-02

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison