/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Bumbálka–Makov–Leskové 22 km

Bumbálka–Makov–Leskové 22 km

7.7.2003 06:06 GMT – Tento pohodový výlet začínáme na moravsko-slovenském hraničním přechodu Bumbálka. Ve zdejší směnárně směňujeme české koruny za slovenské, kurs je příznivý, hodláme podniknout v Makově polední pauzu.
Bumbálka Masarykova chata

Bumbálka Masarykova chata
foto: Michael 2003

Tento pohodový výlet začínáme na moravsko-slovenském hraničním přechodu Bumbálka. Ve zdejší směnárně směňujeme české koruny za slovenské, kurs je příznivý, hodláme podniknout v Makově polední pauzu. Ještě poslední podívání do přehledné tabulové mapy zdejšího okolí a vyrážíme po červené značce úzkou rovinatou silničkou podél česko-slovenské hranice. Asi po kilometru a půl, v místech výhledu na Moravskoslezské Beskydy (je vidět Lysá hora), končí asfaltka a začíná „polňačka“ a „kamenice“. Velmi opatrně a pomalu klesáme k rozcestí „Smutníky“, neboť kameny často mění směr jízdy a hrozí nebezpečí pádu. Od rozcestí opouštíme hranici a vydáváme se na slovenskou stranu, přesněji po modré turistické značce na „sedlo nad Bitalovcami“, kde se napojujeme na „Kysuckou cyklomagistrálu“. Cesta vede lesem, příjemným svižným sjezdem, v závěru po kamenité rovné polňačce. Pokračujeme po modré turistické cestě, zanedlouho narážíme opět na nepříjemnou kamenitou cestu. Přestože převýšení hraje v náš prospěch nemůžeme jet rychleji, neboť kameny jsou značně nepříjemné a odráží kola do nepředvídatelných směrů. Tento nepříjemný úsek setrvává asi kilometr, dokud nenajíždíme na krásnou asfaltku vedoucí až do středu Makova. Zde dáváme pauzu, v restauraci můžeme zaplatit i českými bankovkami. Z Makova pokračujeme po „Kysucké cyklomagistrále“ do místa zvaného „Kopanice“. Cesta je asfaltová s mírnějším stoupáním. Za rozcestím „Kopanice“ nedaleko od cesty je pro turisty nově připraven výšlap na pramen řeky Kysuce. Pokračujeme mírným a v závěru o něco středním stoupáním na rozcestí „sedlo pod Lemešnou“, kde se dostáváme zpět na české území. Odtud již cestu dobře známe, sjíždíme k nedalekému rozcestí „Pindula“. Poté následuje menší stoupání, rovinka, a v závěru větší sjezd až do Leskového. Trasa je lehká, paradoxně nejtěžšími úseky jsou sjezdy, a to především ty s kamenitým povrchem.


Zajímavosti na trase


Bumbálka
Sedlo (895 m. n. m.), turistické středisko při hraničním přechodu na Slovensko.


Makov
Obec na rozhraní Javorníků, Moravskoslezských Beskyd a Turzovské vrchoviny. Název „Makov“ pochází od kysuckého „mako“ tj. měkká půda.


Pramen řeky Kysuce
Blízko Makova v časti Kopanice je nová stezka k prameni řeky Kysuce. V blízkosti řeky Kysuce a i jiných řek v okolí se nachází břehová vegetace, která plní funkci protierozní, mikroklimatickou, dopomáhá procesu samočištění vody, je úkrytem pro mnohé druhy rostlin a živočichů.


Památník v sedle Lemešné

Památník v sedle Lemešné
foto: Michael 2003

Památník v sedle Lemešné
Pindula – zde proběhly ve dnech 21–28. 9. 1944 jedny z největších bojů s německými vojenskými útvary na území protektorátu, nakonec se příslušníkům 1. partyzánské brigády Jana Žižky podařilo projít na Moravu.


Prales Razula
jedlobukový porost pralesovitého charakteru s příměsí smrku a javoru s výskytem vzácných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů. Území je tvořeno různověkým nestejnorodým porostem v různých fázích přirozeného vývoje pralesovitých formací s vysokým podílem odumřelého dřeva.


Doporučené mapy:
BESKYDY A JAVORNÍKY, č. 27, KČT Praha; JAVORNÍKY, č. 153, SHOcart, spol. s r. o., on-line mapa trasy


∙- Michael -∙


do Půlnoci 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 


©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2003-07-07
datum poslední revize stránky: 2009-04-04

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison