Anglie
dieta
Pasians
map of Great Britain, mapa Velke Britanie
English version Česká verze
Jazyk
 Úvodní stránka|Mapa stránek|Napiš nám|Stavela Home Page|A-Z index   
  
Aktualizováno: 30.10.2005 21:33 GMT 
 xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk
KůňKůň
Buckinghamský palácBuckinghamský palác
Kategorie
Stará dobrá anglieStará dobrá anglie
Práce v Anglii, UKPráce v Anglii, UK
Fotogalerie
Londýn
Vesnice
Stonehenge
Brighton & Hove
Oxford
Anglie
Blenheim Palace
hospada v AbingdonuFotogalerie
 
Ruka

Práce v Anglii, UK

 

Práce v UK

Aja

Obecně se dá říci, že čím lepší angličtina, tím lepší a lepší práce. Praxe je, jak už to koneckonců bývá trošičku jiná... Některé takříkajíc "VIP" práce jsou jenom pro místní a musíš znamenat opravdu něco v daném oboru, jiní (zvláště práce ve veřejném sektoru) se potýkají tahanicemi o uznání všelijakých certifikátů, titulů, diplomů z rodných zemí... Naopak máš-li některé anglické certifikáty, školení atp. máš mnohem snadnější cestu k získání "lepší" práce. Stejně tak máš větší šanci pokud žiješ na území UK déle, pokud máš pevnou linku domů atp. Sehnat "horší" práci je hm taky problém, a dost velký, bo je tady totiž trochu přelidněno... tj. spousta lidí z východní Evropy, hlavně poláci, litevci atp. Úplně nejhorší doba na shánění práce je o prázdninách (červenec, srpen), taky proto, že business trochu zpomalí (letní dovolené - podobně jako u nás) dále taky proto, že přijede spousta studentů hledat letní brigádu... Úplně nejlepší doba na shánění práce je před Vánoci. Mnoho firem totiž začne postrádat dlouhodobě zaměstnané přesně na Vánoční svátky, typicky pošta, supermarkety, puby atp., jiné firmy před Vánoci reagují na zvýšenou poptávku po zboží, výrobcích a službách takže přijímají zaměstnance atp. Reklamní pauza: Služba lidem? Royal Mail! interested? anglická pošta v šikovných českých rukou, zdravíme Áju!

 
 

Minimální mzda

Je daná v UK zákonem. Je to mzda před zdaněním kterou ti musí zaměstnavatel dát. Pokud ti dává méně porušuje zákon. Zajímavé je že minimální mzda tady plní to co by asi minimální mzda měla plnit tzn. za minimální mzdu tady přežiješ :-)! Aktuálně je £5,05 / hodinu (minimální mzda v UK - říjen 2005). Pro Poláky je ale cena práce ještě vysoká, byli by ochotni pracovat ještě za míň a platit více za nájemné!?!?!?!

 
 

Hledání práce

Bláhová představa některých je dojed do UK s tím že: zítra beru jakoukoliv práci. Všechno špatně – nejen v UK ale asi kdekoliv na světě vezme hledání nějaký čas... a o to více v UK viz anomálie aplikačních formulářů... Obrn se trpělivostí, do začátku si připrav finanční rezervu ale vrátí :-) se.

 
 

Na místě

Hledání práce v UK je nejpružnější bo zaměstnavatel vidí tvoji anglickou korespondenční adresu, telefon apod. Většinou prvotní informace o nabídkách práce podobně jako u nás získáš v novinách, inzeráty na Internetu, od kamaráda, job-centrum (naše úřady práce) inzeráty na dveřích obchodů (nemusí jít jenom o volné pozice v daném obchodě). Velmi úspěšné je najít lokální internetový server daného města s inzeráty většinou zacíleného regionu který preferuješ atp. Poté většinou vyplníš aplikační formulář, ten si vyzvedneš u zaměstnavatele, nebo ti jej zašle poštou (další zdržení), případně na "obecný" formulář, který získáš v job-centru. a doručíš ho stejně tak zpět zaměstnavateli... Je vhodné s aplikačním formulářem poslat i kopii tvého životopisu (nejlépe připraveného už doma) Je možné ojediněle na některé inzeráty odpovídat i emailem! - óóóó jaký pokrok! A pak čekáš jeden den, dva dny... pomalu zapomínáš že jsi něco vyplnil a najednou telefon... Ano telefon je VELMI DŮLEŽITÝ při shánění práce na místě! Je ze všech komunikací nejdůležitější, musíš se umět prodat, takže ho musíš uvádět všude na aplikační formuláře, do životopisu prostě všude. Telefonování na inzeráty vede většinou k pozitivním výsledkům. Více o telefonu v sekci komunikace. Pokud jsi pozván(a) na schůzku je to dobré znamení. Často také chodí opovědní dopis, přímo na adresu, kterou jsi uvedl(a) v žádosti zda tě chtějí na schůzce vidět nebo "fuck off".

 
 

Personální agentury (místní v UK)

Orientuj se i na pracovní agentury. Je jich v hodně v normálně velkém městě. Problém těchto agentur je jeden - většinou zabezpečují přísun "dočasné" (TEMPORARY) pracovní síly do firem. Pro začátek ideální ale výhledově by jsi měl(a) směřovat k získání "contract job". Přesto jsou agentury hodně výhodné, protože přes ně "pluje" hodně inzerátů..., které se ani do novin, job centra nedostanou, často jsou to "nárazové práce". znají své "lidi". Agentury znají své klienty a ví jakou asi angličtinu mají, dokážou pomoci - je to jejich práce...

 
 

Job Centrum (job centre plus)

Termiály v Job Centru

Je státní instituce zřízená Departmentem work and pensions něco jako je u nás ministerstvo sociálních věcí... Veškeré služby zde jsou zadarmo, a máš pocit, že se ti snaží pomoci. Velmi výhodné je používat telefony pro kontaktování zaměstnavatele, jsou zadara ovšem tuším že nefungovalo telefonování na mobilní telefony ani telefonování "mezi město", pouze na pevné linky zaměstnavatele v místě. Na terminálech je možné "vybrauzovat" inzerát i vytisknout. Na podporu v nezaměstnanosti máš nárok tehdy až bez přerušení odpracuješ v UK 1 rok. Vyřizuje se zde i National Insurance Number.

 
 

Hledání práce z ČR

1. Eures - je to něco jako spolupráce úřadů práce :-), záruka práce je téměř jistá, úřad práce zajistí ubytování, formality kolem, je to dobré ale chtělo by to mnooohem širší databázi prací z mnooha oborů. 2. Personální agentury v ČR, např. Czechia agentura, Student agency atp., trošičku ale varujeme před au-pair, ty odezvy co máme jsou tak 5 ku 2 čili 5 nespokojených vůči 2 spokojeným. takže před odletem je dobré si s rodinkou v UK trochu promejlovat a protelefonovat jak a co je v náplní au pair jedince v rodině, o jak staré pacholky jde, o jak velké stádo koní se jedná! ano skutečně... Jak často budou manželé cvičit na hudební nástroje! Bude muset vozit dětičky a kolik kilometru daleko..., jestli se činnosti nezvrhnou spíše v zahradníka kde se vlastně nachází usedlost - vesnice nemusí být opravdu to pravé pamatujte na to že z UK spousta lidí odjíždí "vyléčených" :-) a to doslova! 3. Kontaktovat zaměstnavatele přímo z domova (ČR), cesta do pekel?

 
 

Reference

Z každé práce (a to platí i u nás) si vyžádej reference!. Většinou je to firemní hlavičkový A4 papír, kde by měl zaměstnavatel stručně shrnout tvůj postoj ke skončené práci, co to byla za pozice a jak dlouho trvala. Jakékoliv anglické reference jsou v Anglii k nezaplacení - ukazují že jsi skutečně pracoval pro anglického zaměstnavatele a potvrzují pravost vyplněného aplikačního formuláře, nikoliv hromady vymyšlených blábolů. Mnoho zaměstnavatelů se zdráhá dávat reference, ale trvej na svém. Nový zaměstnavatel tě tak může přednostně kontaktovat ze záplavy jiných aplikačních formulářů! Obecně: Čím více máš referencí tím snadněji práci získáš... a v UK je naprosto normální že často měníš práci - je tu rychlý život...

 
 

Vacanties

Vacanties nemusí vždycky znamenat že je práce na dosah. Často mají hotely vacanties - např. hotel má volné pokoje pro hosty...

 


 World Wide Web links    + xhtml 1.0 strict|    + search engine optimized|    + xml/rss support|    + browser optimized|    + UTF-8 coded    
 rss 2.0 logo | RSS feed | Překlady a výuka jazyků Brno | 
check xhtml syntax

© 2005-2007 by Michael & Honzinos & Radek
Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen.
horní část stránky
 Zavřít vyhledané výsledky





%1%

%2%...
%3% - Cached
na stránce výsledky
       
Předchozí 1..3 / 38 Další
       
Powered by Golem