/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Huslenky–Malý Javorník 17,5 km

Huslenky–Malý Javorník 17,5 km

24.3.2003 08:57 GMT – Pohoří Javorníky – z větší části tvoří česko-slovenskou hranici, nejvyšším vrcholem je Veľký Javorník s nadmořskou výškou 1071 m n. m. Druhým nejvyšším bodem je Malý Javorník (1019 m n. m.)
Silnice z Nového Hrozenkova výstavba

Silnice z Nového Hrozenkova výstavba
foto: Michael 2003

Dostat se na rekreační střediska Kohútka-Portáš solidní cestou z české strany je prozatím nemožné. Ovšem v brzké době tomu bude jinak, neboť se prodlužuje silnice z Nového Hrozenkova právě do rekreačních destinací Kohútka-Portáš. Než se ovšem tak stane popíši jinou „terénně“ zajímavou trasu. Začínáme z místa zvaného Huslenky-bařiny, jedeme po modré turistické značce. Bohužel asi po 1,5 km končí asfaltová silnice a následuje prudké stoupání s nutným vedením kola do nadmořské výšky 597 m n. m. do rozcestí „nad Sčulky“. Podobná cesta, ovšem kde už lze v některých úsecích nasednou na kolo je do „Adamovského sedla“. Po malém odpočinku následuje větší avšak krátké stoupání a konečně se dostáváme na „hřeben“ Javorníků. Jedeme lesním zvlněným terénem až na česko-slovenskou hranici na rozcestí Krkostená (867 m n. m.). Zde končí modré tur. značení a pokračujeme po červené značce na česko-slovenské hranici směrem na Malý Javorník. Po kilometru a půl míjíme zastávku „Kyčera nad Boroškou“ (850 m. n. m), zanedlouho pomník padlého vojáka. Cesta vede lesem, místy je kamenitá lemovaná hraničními kameny. Na Kohútku (913 m n. m.) dojíždíme mírným stoupáním. Z Kohútky míříme na Portáš kde dáváme energetickou pauzu :-), protože naším cílem je Malý Javorník (1019 m n. m.) vzdálený odtud 5 km. Cesta na druhou nejvyšší horu Javorníků je poněkud kopcovitá, jeden kopec střídá druhý, v závěru následuje větší stoupání. Asi na polovině této cesty je rozcestí „Frnovské sedlo“ (930 m n. m.), ze kterého se dá dostat do Karolínky lesní cestou (cca 9 km). Trasa je středně náročná.


Kulturně přírodní zajímavosti


Portáš

Portáš
foto: Michael 2003

Kohútka a Portáš
Lyžařské a rekreační střediska Kohútka a Portáš – nachází se v hraničním pásmu české a slovenské republiky.


Pohoří Javorníky
jsou charakteristické oblými rozložitými hřebeny. Vyznačují se rozsáhlými bukovými, jedlovými a smrkovými porosty. Z chráněných rostlin se zde vyskytují: žebříček, plavuně, vstavač dále lesní plody: maliny, jahody, borůvky a jiné. Z živočišných druhů zde žijí např.: sokoli, sovy, jeleni, srnci, různí obojživelníci…


Památník Antonína Strnadla

Památník Antonína Strnadla
foto: Michael 2003

Památník Antonína Strnadla
Památník národního umělce Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově v roubené lidové chalupě č.p. 451 z počátku 19. století


Doporučené mapy:
JAVORNÍKY, č. 153, SHOCart, spol. s r. o.; BESKYDY A JAVORNÍKY, č. 27, KČT Praha


∙- Michael -∙

Publikováno v MF-DNES – dne 25.6.2003


do Půlnoci 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 


©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2003-03-24
datum poslední revize stránky: 2009-04-03

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison