/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Hřebenem Orlických hor 30 km

Hřebenem Orlických hor 30 km

12.2.2004 09:21 GMT – V tomto zimním období patří jistě Orlické hory milovníkům zimních sportů. V létě je tomu jinak, cestiček je zde opravdu mnoho každý si najde tu svoji, my se dnes vydáme přímo po hřebenové.
Na Tetřevci

Na Tetřevci
foto: Michael 2003

Z Deštného se vydáváme 4 km po asfaltce za malého provozu pod Masarykovu chatu. Výstup na hřeben je náročný, alespoň je kompenzován kvalitní asfaltkou. Z rozcestí „Šerlich – sedlo“ vidíme Masarykovu chatu co by kamenem dohodil. Vydáváme se však od ní po červené turistické na 3,5 km vzdálenou nejvyšší horu pohoří. Většina turistických cest je pro cyklisty téměř nepoužitelných, což ovšem neplatí o této zpevněné asfaltce, která ve druhé části tohoto úseku otevírá krásný rozhled do krajiny. Ocitáme se ve výšce 1105 m n. m. u srubu horské služby. Jen o deset metrů výše měří nejvyšší hora Orlických hor – Velká Deštná vzdálená odtud cca půl km.


Velká Deštná

Velká Deštná
foto: Michael 2003

Velká Deštná
Asfaltku ovšem vystřídá surová kamenina, naštěstí je to jen kousek. Na vrcholu je hodně turistů, někteří nabírají nové síly odpočinkem, jiní se snaží opatrně vylézt na polorozpadající se dřevěnou rozhlednu. Nalézáme zde také hlouček německy hovořících turistů, z nichž jeden se snaží s námi navázat rozhovor, bohužel po marných pokusech o překonání jazykové bariéry raději nasedáme na kola a upalujeme přes rozcestí horské služby po červené východním směrem. Cesta je sqvělá – zpevněná asfaltka, povětšinou z kopce. Míjíme rozcestíčko „pod Jeleňkou“, pak „Valinův pramen“ kde je krásný rozhled na polskou stranu, až dojíždíme na rozcestí „Pod Homolí“ Zde nastává rozhodnutí, vydat se po nevzhledně vypadající červené turistické cestě, nebo zkusit dojet na „Pěticestí“ některou ze zpevněných cest. Vybíráme „přímou“ červenou tur. cestu, na kterou budete celou dobu nadávat, ale která vám naopak poodhalí krásy těchto hor. např. návštěva vojenského bunkru vybídne k rozhledu do krajiny okem vojenského stratéga, poprvé na cestě bezprostředně uvidíte stromy zničené kyselými dešti, uvidíte Kunštáckou kapli jako kdyby byla na dlani, a všude charakteristická příroda pro tyto hory. To vše v náročném „stepním“ a lesním pětikilometrovém terénu přes „Tetřevec“ na „Pěticestí“. Pět (nebo více?) cest se sbíhá v jednu křižovatku, ze které vyrážíme po zelené už zase zpevněnou cestou míříme zpět na rozcestí „Pod Homolí“. Cesta zprvu hodně klesá a nabíráme tak rychlost, naštěstí jsme neminuly rozcestí ze kterého se vydáváme prudce vlevo a cca za dvacet minut jsme již na dnes navštíveném rozcestí „Pod Homolí“. Poslední větší stoupání nás čeká pod vršek „Koruny“ (1099 m. n. m.), je zde opravdu krásný výhled do kraje, vybíráme si jednu z nabízených nenáročných cestiček vedoucí všechny do „Luisina Údolí“. Odtud do Deštného je to cca 2,5 km. asfaltovým sjezdem. Trasa je střední obtížnosti s možností vlastní volby náročnosti (díky mnoha cestičkám).


Zajímavá místa


Velká Deštná
Nejvyšší hora Orlických hor (1115 m n. m) dříve nazývána „Sedmihradská hora“, poskytující kruhový pohled do krajiny. Stojí zde rozhledna


Kunštácká kaple

Kunštácká kaple
foto: Michael 2003

Kunštácká kaple
Kunštácká kaple Navštívení P. Marie – barokním stavba postavena v letech 1670–1671 na hlavním hřebenu Orlických hor jako náboženské místo zdejších dřevorubců.


Deštné v Orlických horách
Největší horské středisko v Orlických horách. Uprostřed obce kostel sv. Maří Magdalény z období 1723–1726, před kostelem je sousoší p. Marie se Sv. Josefem, Jáchymem a Annou z r. 1781.


Doporučené mapy:
ORLICKÉ HORY - GÓRY STOLOWE, č. 116; Orlické hory a Broumovsko, č. 10


∙- Michael -∙


do Půlnoci



 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 






©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2004-02-12
datum poslední revize stránky: 2009-04-11

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison