/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Broumovské stěny 26 km

Broumovské stěny 26 km

19.8.2004 06:29 GMT – Broumovské stěny jsou rozsáhlým zalesněným skalním masivem táhnoucí se v pásu od Broumova až na polské území, kde utváří Góry Stołowe. Skládají se převážně z menších skalních útvarů rozesetých v mnoha hlubokých chladných rozbrázděných roklích…
Kamenná brána

Kamenná brána
foto: Michael 2004

Nasedáme na kola ve městě Police nad Metují a směřujeme vstříc Broumovským stěnám. Cestu směřujeme na vesnici Suchý důl vzdálené cca 2,5 km. Dobrá asfaltka dá ale zabrat, vede vesměs do kopečka, nejinak je tomu na oblast „Slavný“. 610 m n. m. Pak už naštěstí jedeme rovinkou po dobré zpevněné asfaltové cestě (cyklotrasa č. 4001). V místě vzdáleném cca 5 km od „Suchého dolu“ měníme cyklotrasu č. 4001 za č. 4004. Z prvu je cesta podobná té předchozí tzn. zpevněná cesta, ovšem zanedlouho se mění v reálný MTB terén, naštěstí s převýšením hrající v náš prospěch. V místech, kde cyklotrasa přetíná žlutou turistickou pěšinu můžeme udělat pouze pěší výšlap na „Kamennou bránu“ nebo na jeden z nejvyšších bodů pohoří na „Korunu“ (769 m n. m.) s krásným výhledem na Broumov a polskou stranu, a samozřejmě pohledy na všudy přítomné skály. Sjíždíme dále po cyklotrase. č 4004 ostrou kameninou až na rozcestí „Pod velkou Kupou“, kde najíždíme na kvalitní zpevněnou cyklotrasu č. 4001 a už už jsme u rozcestí „Martínkovice“ (428 m n. m.). Do „Ameriky“ je to už kousek necelých 6 km :-) mírně zvlněnou zpevněnou cestou kopírující hranici lesa a louky.


Kaple sv. Huberta

Kaple sv. Huberta
foto: Michael 2004

Kaple svatého Huberta
Z Ameriky vede spousta cest, volíme cyklotrasu č. 4000, opět slušná zpevněná cesta relativně rovinatá, míjíme kapli sv. Huberta s několika náhrobkami rozesetými na okraji lesa. Po dalším km přijíždíme na rozcestí „pod Pasy“ kde dále pokračujeme po silnici vedoucí do Police nad Metují. Asfaltka je ovšem nepříjemná, nejenže vede zprvu do silnějšího kopce, navíc je slušná frekvence motorizovaných a ke všemu nám nepřeje počasí, takže přes rozcestíčko „Pasa odbočka“ nejedeme a nejkratší cestou se vydáváme do Police přes obec Pěkov. Naštěstí to jede jenom z kopce uf… Výletek je celkem v pohodě čili lehký, libovolně modifikovatelný…


Zajímavá místa, přírodní pozoruhodnosti


Broumovské stěny Koruna a okolí

Broumovské stěny Koruna a okolí
foto: Michael 2004

Broumovské stěny
jsou rozsáhlým zalesněným skalním masivem táhnoucí se v pásu od Broumova až na polské území, kde utváří Góry Stołowe. Složeny jsou převážné z menších skalních útvarů rozesetých v mnoha hlubokých chladných rozbrázděných roklích. Nejvyššími místy jsou Božanovský špičák (773 m n. m.) (částečně zalesněn), Koruna (769 m n. m.), Hvězda (671 m n. m.), Supí hnízdo (702 m n. m.) ze kterých je výborný výhled do širokého okolí. Oblast je celoročně volně přístupná.


Police nad Metují radnice

Police nad Metují radnice
foto: Michael 2004

Police nad Metují
Město je dobrým výchozím místem k výletům na Broumovské stěny. Původní městská radnice je z roku 1595, současná podoba radnice je z roku 1718. V roce 1842 budova zčásti vyhořela. Osmistěnná věž s cimbuřím je z roku 1876. Radnice má podloubí s třemi klenutými oblouky. Před radnicí na náměstí stojí barokní sloup.


∙- Michael -∙


do Půlnoci 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 


©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2004-08-19
datum poslední revize stránky: 2009-04-13

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison