/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Na nejvyšší vrchol západních Javorníků 38 km

Na nejvyšší vrchol západních Javorníků 38 km

17.8.2004 06:10 GMT – Pulčinské skály – perla Valašska – pískovcové skalních útvary nacházejí se v jihozápadní části Javorníků na okraji průlomového údolí řeky Senice, která tak tvoří předěl mezi Javorníky a Vizovickými vrchy.
Radošov

Radošov
foto: Michael 2004

Náročný výlet začínáme pod malebnými Čertovými skalními útvary tyčící se nad obcí Lidečko na Valašsku. Směřujeme na Horní Lideč rovinatou 4km dlouhou hlavní silnicí. Na rovinaté silnici zůstává ještě do obce Francova Lhota zhruba stejný počet km. Při příjezdu nás lákají stánkaři se všemožným i nemožným zbožím, po obci se rozléhá hudba, hojnost lidí, nikoliv turistů prozrazuje, že jde o místí pouť. Dlouho se však nezdržujeme, pokračujeme na prohlídku cca 400 let starého stromu – Kobzové lípy, jejíž nalezení není úplně jednoduché. Ještě horší je však napojit se na zpevněnou cestu, která se po chvíli spojuje s modrou turistickou a vede na Mikolínův vrch. Napojení se na tuto cestu ovšem doporučuji, protože je to výborná úzká asfaltka, která vede do strmého kopce, díky jejímu povrhu si šetříme mnoho sil při šlapání do kopečka a navíc při zdolávání opravdu prudkého výjezdu se za zády otevírá krásný pohled na obec a kopce Javorníků kolem dokola.


Chmelinec

Chmelinec
foto: Michael 2004

Javorníky
Pokračujeme výbornou asfaltkou a vychutnáváme zdejší typickou Beskydskou krajinu, pozorujeme pasoucí se dobytek na kulatých loukách. Na Mikolínův vrch se cesta malinko zhoršila, ale stále jde o zpevněnou navíc poměrně rovinatou cestu. Od Mikolínova vrchu nás bude zbytek cesty stát poměrně hodně sil. Zpevněná cesta přechází v lesní „traktorovou“ cestu až po lesní pěšinu, která je hranicí mezi Českem a Slovenskem. Pěšina vede lesem do kopce a máme pocit, že se každým okamžikem zhoršuje. Poslední úsek na Makytu se nedá vyjet na kole a to také ubírá další naše síly. Na 922 m n. m. vysokou nejvyšší horu západních Javorníků jsme dorazily poměrně vyčerpáni a odpočíváme, naštěstí máme kde – je zde přístřešek. Také jsme objevili „knihu návštěv“ ze které se dozvídáme, že nejsme zcela jediní v tento den na tomto místě. Bohužel není zde žádný výhled, neboť vrchol je plně zalesněn. Dále směřujeme po červené turistické cestě směrem na Pulčinské skály. Děs běs hrůza, ze začátku kamenina jako hrom, do toho kopec a zase sjezd, další kopec lesní pěšinou na „Vlašskou Kyčeru“ (863 m n. m.). Někde tady máme raději chuť sbírat dary lesa avšak z ničeho nic nás míjí po kratších pomlkách trénovaní borci oblečení v různobarevných trikotech, po klasickém pozdravu sbíráme síly a snažíme se držet jejích tempa. Chvíli se nám to daří, protože na Butorky jedeme lesním sjezdem, ale v úseku na Šerklavu se nám borci nenávratně ztrácí, taky proto, že lesní terén je opravdu náročný např. (kořeny stromů v cestě, rozbahněná pěšina, apod.). Konečně dojíždíme na rozcestí „Radošov (sedlo) 705 m n. m.“. Odtud už vede poměrně slušná pěšina (podkladový jemný písek měnící se dále v klasickou lesní pěšinu) a směřujeme tak na „Hradisko“ (772 m n. m) Je to jakási „skalní“ příprava na Pulčinské skály, na které sjíždíme velice opatrně až bolí zápěstí. V těchto místech je už hrstka turistů. Po prohlídce směřujeme do obce Pulčín, čeká nás malinké stoupání z údolíčka. Jsme rádi, že jsme v nejvýše položené valašské obci, a tak jedeme téměř 4 km z kopce dobrou asfaltkou. Projíždíme pod železničním viaduktem a jenom kousíček to máme do výchozího místa našeho výletu. Druhá polovina výletu je náročná a proto je celý výlet náročný :-) … hotovo.


Zajímavá místa, přírodní pozoruhodnosti


Pohoří Javorníky
pohoří na moravsko-slovenském pomezí, součást Slovensko-Moravských Karpat. Jsou charakteristické oblými rozložitými hřebeny. Vyznačují se rozsáhlými bukovými, jedlovými a smrkovými porosty.


Makyta

Makyta
foto: Michael 2004

Makyta
je nejvyšším vrcholem západních Javorníků (922 m n. m.) plně zalesněný se zbytky původních porostů (horské bukové lesy s jedlí, klenem a smrkem s drobnými skalními útvary. Klidová oblast s výskytem významných druhů zvěře (velkých šelem aj.).


Čertovy skály
cca 130 m dlouhá pískovcová skalní stěna je tvořena z velkých balvanů, nachází se nad údolím říčky Senice na okraji obce Lidečko. Přírodní památka je vyhledávaným turistickým místem, slouží také jako horolezecké cvičiště.


Pulčinské skály

Pulčinské skály
foto: Michael 2004

Pulčinské skály
perla Valašska – pískovcové skalních útvary tvořeny stěnami, bloky, kamenným mořem, sutěmi a jinými pseudokrasovými jevy. (510–773 m n. m.) nacházejí se v jihozápadní části Javorníků na okraji průlomového údolí řeky Senice, která tak tvoří předěl mezi Javorníky a Vizovickými vrchy.


Kobzova lípa
památný, chráněný strom starý 300–400 let ve Francově Lhotě. Obvod ve výšce 1,5 m je 7,6 m


∙- Michael -∙


do Půlnoci 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 


©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2004-08-17
datum poslední revize stránky: 2009-04-03

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison