English version Česká verzeJazyk

Úvodní stránka|Mapa stránek|Napiš nám|Stavela Home Page|A-Z index     Aktualizováno: 29.10.2005 16:27 GMT xml/rss|Text verze|Grafická verze|Tisk

STAVELA.CZ > Stará dobrá anglie > Ekonomika, Ceny


Kategorie
Stará dobrá anglieStará dobrá anglie
Ekonomika, CenyEkonomika, Ceny
Ceny některých nejlevnějších potravin / zboží denní potřebyOtevřít


Ruka

Ekonomika, Ceny

Ekonomika

Libra je silná měna, přesto se potraviny dají poměrně výhodně nakupovat - multibuy slevy, slevy pečiva před zavírací dobou atp. Je zde také pár potravinových komodit prodávané jako support food (fazole, konzervy...) dají se nakoupit levněji než u nás. Týdně stojí jídlo na osobu cca £18-£30. Taky hodně levné je zde oblečení, elektronika podobně jako u nás možná o něco malinko dražší. Ďábelský je ale nájem. Týdně by jsi měl(a) mít připravených cca £50-£80-£100 cena 1 pokoje ve sdíleném domě (share house). Týdně tedy počítej s výdaji (velmi hrubě kalkulovanými) cca £75-£100. Mzda za práci bez problémů pokryje týdenní náklady. Obvyklá týdenní mzda za 8 hodinovou pracovní dobu je VELMI hrubým průměrem cca £200 a přijde ti na účet vždy v pátek. Ne zdani telné minimum je £95 za týden, nevyděláš-li více neplatíš daň.

Platidla

Platí se zde librami (£ = pound). Papírové peníze Papírové peníze jsou v nominále 5, 10, 20 a 50 liber. Mince jsou mnohem podivuhodnější. Najdeš je tady v nomimálích 1, 2, 5, 10, 20, 50 pence a librovky £1 a £2. Už na první pohled od nás dostaly přezdívku "kopjejky". Jinak kdo chce tak si může papírovky popsat fixkou, znehodnotit propiskou i jinak tak jsou tady často zkrášlovány.

Množstevní slevy

Naprosto dochytané jsou v Anglii množstevní slevy pro koncového spotřebitele označovány např. jako: "multi-buy, buy one get one free, half price" atp. Příkladem mohou být melouny na trhu - jeden "cantaloup" meloun původem z Brazílie je za £0,80 dva pak jenom za £1,2 Množstevní slevy jsou výhodné, a pokud náhodou zrovna nemáš třebas na dva melouny chuť kup si je jednoduše s kamoši na půl.

Služby

Samotné věci (jídlo, oblečení, drogérie, atp.) jsou cenově snesitelné, to zdaleka neplatí o službách. Hlouběji do kapsy sáhneš při placení nájemného, kadeřnictví - běžné ostříhání u holiče cca (£10), jídle v restauraci, nemluvě o dopravě ať už městské či meziměstské, vlakové či autobusové... Služby jsou prostě oproti věcem mnohonásobně dražší.
World Wide Web links    + xhtml 1.0 strict    + search engine optimized    + xml/rss support    + browser optimized    + UTF-8 coded    rss 2.0 logoRSS feedPřeklady a výuka jazyků Brnocheck xhtml syntax

© 2005-2007 by Michael & Honzinos & Radek
Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen.horní část stránky