Rodinné vinařství Iveta a Petr Stavělovi
Pěstování vinné révy, vinice Velký Ořechov

Zednické a obkladačské práce


rss 2.0 logo

Valid XHTML 1.0 Strict


Zednické a obkladačské práce

Plné rozlišení web kamery vinice Kučovaniny

Pěstování révy vinné, odrůdy Laurot, na Velkém Ořechově.

K pěstování révy vinné se člověk dostane dvěma způsoby. Buď pokračuje v práci rodičů, kteří vinařit začali a syn nebo dcera v této práci pokračují, nebo musí začít od nuly. Předpokladem je, že se mu vinaření líbí a musí bavit. My jsme začínali od nuly. Začátky nejsou nikdy jednoduché. Nás vždy bavilo pěstování všeho možného, pěstování révy vinné nás ale oslovilo více než cokoli jiného.
Iveta a Petr Stavělovi

Iveta a Petr Stavělovi
foto: Petr

Vhodné místo pro sadbu

Réva vinná se pěstuje tam, kde je dostatek tepla, vody a šikovní lidé, na Velkém Ořechově  se pěstovalo někdy kolem roku 1820-1911, v lokalitě Vinohrady.  Podle informací, které jsme získali od pamětníků, se v naší obci dařilo spíše červenému vínu. V okrajových vinařských oblastech, které je i Velký Ořechov, je možné révu pěstovat jen na pozemcích se sklonem k jihu, nejlépe s mírným náklonem na západ, chráněných před větrem. Dále je nutné ponechat hrozno co nejdéle na keřích, chránit před ptactvem, dále ponechat na hlavě  jen omezený počet hroznů a  velkým plusem ve vinohradech  je minimální použití chemických prostředků.

Iršay oliver

Iršay oliver
foto: Petr

Odrůdy

My jsme první sazenice rezistentní odrůdy Laurot zasadili vedle našeho domu v roce 2006, po seřezání velkého ořešáku. 80 sazenic po 3 letech dalo dobrou úrodu, to nás nastartovalo k dalšímu postupu. Začal se budovat sklípek s technologií, zakoupili jsme poměrně velký pozemek pod našim domem, na kterém se po vyčištění objevila vhodná lokalita pro rozšíření našeho prvního, řekněme testovaného vinohradu. Po rozbagrování pozemku jsme dosadili dalších 270ks sazenic Laurot, 25ks Svatovavřinecké a 25ks Zwaigeltrebe, vše v roce 2010. Samozřejmě se našly první chyby začátečníků, první dvě horní řady od pásu stromů, které chrání vinici od severu, dlouhodobě trápilo sucho. Také bylo chybou, že jsme souběžně s výsadbou nezařadili bílé odrůdy. Ty jsme dosazovali další rok, po rozšíření o jednu, sedmou řadu. Je zde Pálava, Tramín červený, Chardoonay, Iršay oliver. Boj se stavebním úřadem, kvůli plotu, chránící vinohrad před četnou srnčí zvěří, jsme nakonec vyhráli a byl nám povolen na dobu 10 let.

Sklípek

Sklípek se dále plnil potřebami pro vinaře, byly postupně zakoupeny dubové a akátové sudy, mlýnkoodstopkovač, nerezové nádoby, demižony, lis. Velkou výhodou jsou dnes dostupné informace na internetu a možnost objednání sazenic s podnoží, která je do našeho kraje vhodná, rovněž nabídka odrůd je velmi pestrá. Pro další vinaření nás velmi povzbudilo získání několika zlatých medailí na Koštech vín v regionu Slovácka. Od roku 2014 pořádáme také v naší obci ve spolupráci se zahrádkáři Košt vína.

Zpracování vína

Zpracování vína
foto: Petr

Produkty vína

Malé množství zasazených bílých odrůd nás nakonec začátkem roku 2012 donutilo zakoupit pěkný a dobře přístupný vinohrad v krásné vinařské obci Žádovice u Kyjova. Majitel, starší pán již nemohl kvůli zdraví vinařit déle a při prodeji nám doložil přehled odrůd ve vinici. Některé sazenice pamatují rok 1950, jiné se dosazovaly později, převládají však bílé odrůdy. Jsou zde Ryzlinky, Rulandské, Veltlín, Tramín, začátkem roku 2014 jsme dosadili po zakoupení vedlejšího pozemku 120kusů rezistentní odrůdy Hibernal, dále Solaris, Sevar , Sauvignon Gris a Muscaris. Stejné odrůdy se vysadily také po rozšíření u nás na Velkém Ořechově. I nadále jsme však měli k výrobě vína nebo burčáku málo hroznů. Poptávka po vínu se zvyšovala rok od roku.  Nabídka na zakoupení dalšího vinohradu přišla v roce 2016, a to v obci Syrovín. Je při cestě do Žádovic, dobře dostupný z polní cesty, převažují zde bílé odrůdy, Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Tramín, Veltlínské červené ranné, Pálava, od červených je zde Modrý Portugal a Svatovavřinecké. V součastné době se staráme celkově asi o 3200 keřů révy vinné.  Vinohrad na Velkém Ořechově bude od jara 2018 vybaven zavlažovacím systémem.

Pro zajištění dostatečného množství svých vypěstovaných hroznů jsme zakoupili v roce 2019 další vinohrad v lednicko-valtickém areálu, mezi Lednicí a Charvátskou Novou Vsí, v lokalitě Rytopeky.

Zpracování vína

Zpracování vína
foto: Petr

Sloup se sochou sv. Urbana Velký Ořechov

 

Sloup se sochou sv. Urbana Velký Ořechov

Sloup se sochou sv. Urbana Velký Ořechov
foto: Petr