Jídlo v UK

Text verze|Grafická verze
 

Kuchyně celého světa

chinese sea food

Pokud chceš poznat kuchyně celého světa není lepší místo než se vypravit právě do Anglie za inspirací. Je to multikulturní země, takže jídla, obchody indické, pakistánské, turecké, čínské, a jiné není problém nalézt a okoštovat. Naopak zjistíš že české jídlo je tak speciální..., tmavý chleba z Čech nikdo nezná, o českých knedlících ani nemluvě. What is czech dumpling - bread? Absolutně jsem nevěděl jak reagovat. Navzdory co je v této sekci psáno, dá se v Anglii úplně normálně jíst a přizpůsobit. Supermarkety chrlí velmi podobný sortiment na jaký jsme zvyklý od nás, pravda je zde větší výběr cereálií, bo tyto nejvíce angláni jedí. Prý uzeniny jsou opravdu maso, nikoliv nějaký mix soji a zbytků, prý hořčice není dobrá - není to naše hořčice. Prý............... Avšak možná se ti v Anglii podaří s hubnout protože hm, prostě strava je jiná, ne moc ale jiná...

 
 

Datumy spotřeby

Na každém výrobku jsou udávány dva datumy. "Display until" - Datum, do kterého mohou obchody vystavovat výrobek, zpravidla bývá menší než "Best Before" - náš datum minimální spotřeby - datum do kdy by měl být výrobek zkonzumován. Datumy je dobré sledovat - prevence před plísní (odzkoušeno).

 
 

Český chleba

Topinky

Pokud máš rád klasický český chleba tak si sebou vezmi tolik co uvezeš/uneseš, bo tady takový nebude. Všechno co je jakože chleba je něco mezi chlebem a rohlíkem. Nejčastější je tady toustový chleba a všechno na tento způsob. O tvrdé chlební kůrce z Čech si můžeš nechat jenom zdát pakliže se zadaří... V některých komunitních obchodech se dá koupit při troše štěstí třebas litevský chleba, který je velice podobný našemu, ale je o něco sladší. Není možné koupit tyto komodity v UK: * Český chleba - jak jinak když je český že :-) * Tvaroh * Kvasnice pouze sušené * Hrubou, polohrubou mouku (všechny jsou něco jako hladká mouka) * Kefír * Strouhanka * Puding * Problémem je také mák, není ho kde namlít :-) * Hoooodně drahé jsou mnohá koření, kmín atp...

 
 

České jídlo

český řízek

Pokud jsi labužník českého jídla pravděpodobně (zcela určitě) budeš mít existenční problémy :-). První nedostatek základní české potraviny totiž "klasického českého chleba" se dostaví už po čtrnácti dnech, pro více odolné jedince až někdy po druhém měsíci pobytu. Pokud se poštěstí situace na ukuchtění české speciality, budeš zpovídán svým landlordem a obhajovat "velkou spotřebu plynu", bo na takové vyvařování tu nejsou zvyklí takže je plyn mnohem dražší než elektrika pro napájení microvlnek a toustovačů. V tom úplně nejhorším případě ti tvůj landlord zvýší nájemné pro tvojí zálibu ve vaření, bo musí kvůli tobě platit velké účty (bills).

 
 

Anglické barbecue

Barbecue

Barbecue je v Anglii velice populární. Opékání na rožni, grilování čehokoliv, a to přímo pod širou oblohou dokud nezačne pršet :-). Většinou se používají speciální stojánky koupené někde v supermarketu. Pozvou se přátelé, pokecá se, něco se vypije, šak to znáš...

 
 

Indické jídlo

Chapati

Jídlo pocházející z Indie je hooodně pálivé. Zato pestré, zajímavě kořeněné (oproti středo-evropanům) s vařenou zeleninou, např. z červenou čočkou pocházející z Turecka jako příloha. Velmi oblíbené jsou "čapati" (psáno po česku) což je ta placka na obrázku. Je to něco jako naše palačinka, většinou je to ale hnusně spálené.

 
 

Španělské jídlo

Španělský jídelníček obsahuje asi hooodně zeleniny, těstovin. Upravené všelijakým způsobem, vařená zelenina, mixovaná zelenina (něco jako namletý zeleninový salát) s olivovým olejem, vypadalo to tak zdravě až se to nedalo jíst...

 
 

Čínské jídlo

Chopstick

Příprava čínských pokrmů je pomalu rituální obřad, většinou pod heslem "rychle-stručně", šlehající plameny vysoko nad zdrojem energie vzbuzují respekt, který umocňuje šikmooká bytost, pod jejíma šikovnýma rukama mačeta kosí trs brokolice až oheň ustává. Čínská kuchyně je plná zeleniny a mořských potvor, samozřejmě nechybí rýže která se nakupuje po pytlech (cca 10 kg). Rýže se vaří ve speciálním hrnci, nikoliv jak u nás ve vodě... Nepřekvapí že se jídlo konzumuje tyčinkami nazývané "chopstick".

 
 

Fazole (baked beans)

baked beans

Tato komodita je důležitá ze dvou důvodů: 1. je neuvěřitelně levná (levnější než v ČR) 2. Obsahuje bílkoviny krátkodobě nahrazující maso. Po té co začneš vydělávat, začneš na fazole zapomínat to je odzkoušeno :-). Fazole patří do support food a jsou v nabídce Tesco stores value, nebo Sainsbury's basic potravin cca £0,13. Příprava včetně otevření konzervy a ohřání je cca 3 min.

 
 

Koblihy (Mini doughnuts)

Koblihy

Jsou v Anglii velmi populární a proto jsou tak levné £0,99 za deset kusů. Cena je tedy stejná jako u nás, avšak anglické koblihy jsou trošičku "menší" hodně cukrované, celkem kalorická bomba takže pro nováčky ideální :-) = za málo peněz hodně muziky. Prodávají se v balení po deseti nebo pěti kusech.

 

© 2005-2007 by Michael & Honzinos & Radek
Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen.